Aunt Li is going to buy a bag of flour, two kilograms of beef, two kilograms of bones and a bone. Does she bring 150 yuan?
Is this the topic that the teacher asked you to investigate the price on the spot? I don't know the prices in other regions. As far as our local price is concerned, 2 kilograms of flour is at least 1 kilogram in 4 yuan and 1 kilogram of beef is at least 1 kilogram in 80 yuan. The formula is as follows: 80*2+4*2= 168 yuan, which is obviously not enough. The key to this problem is to look at the prices in various places, or go to the vegetable market to understand the market.