How to do it: the price of 500 grams of Tieguanyin tea in Fujian is 100 yuan. During the National Day, there was a great discount in tea shops, and 500 of them could get 50 grams.

After the discount, it is equivalent to 100 yuan to buy 550 grams, so 2200 kg = 2200000 grams, 100 * 2200000/550 = 400000 yuan, or 400000 yuan.

By the way, is uncle Li going against the sky? Buy 2200 Jin for drinking 100 year?