Garden ginseng price
The cheapest sugary red ginseng is one gram from 0.4 yuan, which is the lowest price of garden ginseng, and it is about 65,438+one gram from normal 0 yuan.
The garden ginseng in Zhengguanzhuang, South Korea is the most expensive. 8 yuan is one gram of 6-year-old root red ginseng, and Tian Zi is more expensive.
Ginseng price
The output of ginseng is very small, and what you see is basically cultivated ginseng. However, the shape of ginseng is basically the same as that of ginseng. The price is similar.
1, the worst feeding is about 300 kg.
2. The crushed powder should be 600- 1300 kg. Different years, different degrees of damage, the price will fluctuate.
3. Reed with whiskers and ginseng are intact, but the surface is covered with scabs and rust, which belongs to second-class goods, generally at 1200-2 100.
Kilogram.
4. The red board gift box with complete shape belongs to the finished product, the lowest is above 1300 kg, but the most expensive.
One kilogram has more than 15000. Except for the best ginseng party goods that I went alone.
Ps: All the above price fluctuations are related to the quality year of ginseng, and the price of finished ginseng fluctuates the most. Even the ginseng produced in a field has the same year and weight, but the price is several times different. Beautiful Gao Lu is more expensive. The above reference price is the local wholesale price.
Lin Shen Xia zi huo
12 or so, the oldest ginseng 8 yuan, more than one gram. The problem is that it is difficult to buy real ginseng under the forest.
Finished products can be packed in gift boxes, and both national inspection and Hangzhou inspection cost tens of grams to hundreds of yuan. The national inspection of retail stores is one gram of 350 yuan.
Wild ginseng
Wild ginseng has no garbage and powder, and even if it does, it is almost as expensive as ginseng seeds under the forest.
The finished product needs several kilograms or more, provided that the wild ginseng will take about 30 years.
Suyuan Studio-Fengge Garden Ginseng Price
The cheapest sugary red ginseng is one gram from 0.4 yuan, which is the lowest price of garden ginseng, and it is about 65438+ one gram from normal 0 yuan.
The garden ginseng in Zhengguanzhuang, South Korea is the most expensive. 8 yuan is one gram of 6-year-old root red ginseng, and Tian Zi is more expensive.
Ginseng price
The output of ginseng is very small, and what you see is basically cultivated ginseng. However, the shape of ginseng is basically the same as that of ginseng. The price is similar.
1, the worst feeding is about 300 kg.
2. The crushed powder should be 600- 1300 kg. Different years, different degrees of damage, the price will fluctuate.
3. Reed with whiskers and ginseng are intact, but the surface is covered with scabs and rust, which belongs to second-class goods, generally at 1200-2 100.
Kilogram.
4. The red board gift box with complete shape belongs to the finished product, the lowest is above 1300 kg, but the most expensive.
One kilogram has more than 15000. Except for the best ginseng party goods that I went alone.
Ps: All the above price fluctuations are related to the quality year of ginseng, and the price of finished ginseng fluctuates the most. Even the ginseng produced in a field has the same year and weight, but the price is several times different. Beautiful Gao Lu is more expensive. The above reference price is the local wholesale price.
Lin Shen Xia zi huo
12 or so, the oldest ginseng 8 yuan, more than one gram. The problem is that it is difficult to buy real ginseng under the forest.
Finished products can be packed in gift boxes, and both national inspection and Hangzhou inspection cost tens of grams to hundreds of yuan. The national inspection of retail stores is one gram of 350 yuan.
Wild ginseng
Wild ginseng has no garbage and powder, and even if it does, it is almost as expensive as ginseng seeds under the forest.
The finished product needs several kilograms or more, provided that the wild ginseng will take about 30 years.
Suyuan studio-brother feng